A projektről

Az EFOP–3.10.1-17-2017-00001 kódszámú „Tematikus együttműködés erősítése a köznevelés és felsőoktatás terén a Kárpát-medence szomszédos országaival az Oktatási Hivatal, a Debreceni Egyetem és a Szent István Egyetem által alkotott konzorcium megvalósításában" című projekt alapadatai az alábbiak szerint foglalhatók össze. 
A projekt tervezett megvalósítói: 
- Főkedvezményezett: Oktatási Hivatal 
- Konzorciumi tagok: Debreceni Egyetem, Szent István Egyetem
A szerződött támogatás összege: 2 995 215 539 Ft
A támogatás mértéke: 100%

A projekt várható megvalósítási ideje: 2017. december 1. – 2020. november 30. (36 hónap)

A projektjavaslat célja a pályázati felhívás általános célrendszeréhez kapcsolódóan különböző oktatásszakmai hálózatok létrejöttének elősegítése, a hálózatok által közvetített tudástranszferen, jó gyakorlatok megosztásán, kölcsönös együttműködéseken keresztüli hozzájárulás a térség fejlesztéséhez, fejlődéséhez, valamint a fennálló társadalmi egyenlőtlenségek felszámolásához. 

A tervezett projekt célja továbbá a köznevelési-pedagógiai, felsőoktatási-hallgatói-kutatói hálózatokon keresztül szélesíteni a makrorégió magyar nyelvterületeinek speciális problémáinak megoldási lehetőségeit.

A felhívásban megfogalmazott elvárásokhoz, célokhoz és a kötelezően megvalósítandó tevékenységekhez igazodva a 3., „Határon átnyúló tematikus oktatásszakmai együttműködések” tevékenységcsoport általunk megfogalmazott részcéljai a következőképpen foglalhatók össze:
1. A meglévő köznevelési és felsőoktatási intézmények, rendszerek fejlesztése, hatékonyságuk növelése az alapiskolától az egyetemig: a makrorégióban kiemelten problémát jelentő korai iskolalehagyás és lemorzsolódás elleni küzdelemmel, a térség elismert jó gyakorlatainak megosztásával, a részt vevő iskolák mentorálásával, az egyes általános iskolákban önkéntes alapon tervezett kompetenciaméréssel, valamint a felsőfokú képzések bővítésével, felnőtteknek szánt nem formális, gyakorlatorientált képzésekkel, a hallgatói szolgáltatások fejlesztésével.
2. Diákok és hallgatók kompetenciáinak fejlesztése, lehetőségeinek bővítése: a minőségi neveléshez és oktatáshoz való hozzáférés, valamint az egész életen át tartó tanulás lehetőségének biztosításával, ezen belül egyéni tanácsadással, szakmai tanulmányutakkal, tehetséggondozással, tudományos fórumokon való részvétellel, pályaorientációs és karrierrendezvényekkel, szakmai gyakorlatok, nem formális képzések szervezésével.
3. A felsőoktatási intézmények nemzetközi beágyazottságának erősítése: a hallgatói és oktatói mobilitás növelésével, a felsőoktatási intézmények regionális beágyazottságának, országhatárokon átnyúló együttműködéseinek és hatókörének bővítésével, illetve egyes képzéseinek és tevékenységeinek nemzetköziesítésével.
4. A munkaerőpiaci kapcsolatok erősítése: a képző intézmények és a térségi munkaadók összekapcsolása, igényeik és elvárásaik egyeztetése, a felsőoktatási hallgatók munkaerőpiacon való boldogulásának elősegítése szakmai gyakorlatok támogatásával, a képzési programot kiegészítő, gyakorlati tudást biztosító kurzusok szervezésével, azonnal hasznosítható, gyakorlati ismereteket nyújtó nemformális képzések indításával.

A Szent István Egyetem projektben meghatározott célja

A Szent István Egyetem jelenleg a legkiterjedtebb külhoni képzési hálózattal rendelkező felsőoktatási intézmény Magyarországon. Negyed évszázados külhoni jelenléte, jelenlegi öt országot érintő Kárpát-medencei tapasztalata megfelelő alapot jelent arra, hogy hatékony programot dolgozzon ki a külhoni magyarnyelvű felsőoktatás fejlesztésére. 

Jelen pályázat keretei között a Szent István Egyetem a Kárpát-Medencei Agrár- és Vidékfejlesztési Tudástranszfer Hálózat fejlesztését tűzi kicéljául.

A külhoni magyar nyelvű felsőoktatás és felnőttképzés fejlesztését az alábbiak indokolják:
- A szülőföldön működő felsőoktatási intézményekben elérhető, helyileg akkreditált magyar nyelvű képzések választéka nem kielégítő.
- A magyar nyelvű oktatás helyzete a tanárhiány és a tananyag választék szűkössége miatt bizonytalan.
- Egyes szakterületeken helyi erőforrásokkal nem is lehet a képzési igényeket kielégíteni.
- A hazai egyetemek humán kapacitás korlátai miatt a külhoni képzések volumenének bővítését nem egyszerű megoldani.
- A helyzet javítása érdekében szükség van egy Kárpát-medence szinten egységes, hatékony, technikai és módszertani eszköztárat alkalmazó integrált tudásmenedzsment rendszer kialakítására.

Jelen pályázat keretei között a Szent István Egyetem a Kárpát-Medencei Agrár- és Vidékfejlesztési Tudástranszfer Hálózat fejlesztését tűzi kicéljául."

Olyan, önfejlesztő, dinamikus hálózat kiépítése és működtetése a cél, amely:
a) beilleszkedik a társadalmi és gazdasági környezetbe,
b) képes multiplikátor hatást kifejteni a célcsoportok irányába,
c) kezdeményező és hosszútávon fenntartható,
d) működésük és eredményeik nyomon követhető.
Ezen elvek tükrében alakítottuk ki képzési szerkezetünket, amely hatékonyságának növelését hivatottak szolgálni a projekten belül megvalósuló fejlesztések.

A Szent István Egyetem tevékenységcsoportokba illeszkedő tevékenységeinek részletes bemutatása

 A meglévő teljes ciklusú magyar nyelvű, de az adott ország államnyelvét is szaknyelvként oktató képzések implementálása a felsőoktatási intézmények határon átnyúló együttműködése keretében
I. Meglévő képzések másik intézményben vagy székhelyen kívüli helyszínen történő bevezetése (adaptálása vagy kidolgozása)
1. Újonnan indítandó magyar nyelvű képzési programok megvalósításának támogatása
2. Magyarországi meglévő képzési programok külhoni adaptálásának előkészítése, fejlesztése, valamint újonnan indítandó külhoni graduális képzési programok és az ezekhez szükséges szakmai dokumentációk, módszertanok, tananyagok kidolgozása

Határokon átnyúló hallgatói és oktatói mobilitás erősítése az oktatás nemzetköziesítése érdekében
I. Csoportos rövid tanulmányutak lebonyolítása hallgatók, oktatók, felnőttképzési programokon részt vevők számára
II. Konferenciák, workshopok, képzések, továbbképzések és szakmai egyeztetések szervezése és megtartása; konferenciákon való részvétel támogatása
III. Fordítások, publikációk készítése

A hazai határmenti munkaerőpiac igényeivel összhangban lévő, nem formális képzési modellprogramok kidolgozása
I. Nem formális oktatási és képzési programok szervezése és lebonyolítása
1. Agrárjellegű képzések fejlesztése, lebonyolítása – közös képzések a régiókból érkezőknek – képzési tematikák, módszertanok kialakítása, képzések lebonyolítása